Úschova kupní ceny

Vaše peníze bezpečně uschováme, dokud nebudou splněny podmínky kupní smlouvy.


Potřebuji úschovu kupní ceny?

Konečně jste si vybrali nemovitost, kterou chcete koupit. Co vás čeká dál? V případě nemovitostí se způsob “z ruky do ruky” bohužel nezdá ideální. Začnete většinou zaplacením zálohy, následuje podepsání kupní smlouvy, zaplacení celé částky a převod na katastru nemovitostí. V jakém pořadí ale vše udělat, abyste nedali peníze z ruky moc brzy a zároveň se majitel nebál, že vy získáte jeho nemovitost, aniž by dostal své peníze?

1. Zaplacení zálohy
Majitel často požadujete uhrazení zálohy, aby věděl, že to myslíte s koupí vážně a stáhl svůj inzerát. Pozor – nezapomeňte zaplacení zálohy podmínit smlouvou o budoucí kupní smlouvě.

2. Podpis kupní smlouvy
Podpisem kupní smlouvy se nestáváte ještě vlastníkem nemovitosti. Musíte si počkat na vklad do katastru nemovitostí. To může trvat 30 dní ale i 5 měsíců.

3. Zaplacení nemovitosti
K převodu peněz by mělo dojít až po úspěšném převodu na katastru nemovitostí. Pro tento okamžik slouží nejlépe úschova kupní ceny.

Jak funguje úschova?

Kupující peníze dočasně uschová u třetí osoby (advokáta či banky), na speciální účet. Ve chvíli, kdy dojde k převodu nemovitosti jsou peníze převedeny prodávajícímu. Obě strany tak mají jistotu, že až dojde k úspěšné transakci, peníze budou převedeny a pokud k transakci nedojde, peníze se vrátí kupujícímu.

Jste kupující?

Úschovu kupní ceny tedy potřebujete pokud chcete mít jistotu:

  • že se peníze uvolní až po zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí
  • že pokud ke vkladu nedojde, budou vám peníze vráceny zpět

Jste prodávající?

Úschovu kupní ceny potřebujete pokud chcete mít záruku:

  • že po převodu nemovitosti své peníze skutečně dostanete
  • že bude zaplacena daň z nabytí nemovitých věcí

Pokud prodáváte či kupujete nemovitost, je vhodné pro převod kupní ceny použít úschovu peněz tak, aby byli jak prodávající, tak kupující spokojeni. A zároveň, aby byla minimalizována rizika ztráty nebo zpronevěry finančních prostředků. Chcete zařídit úschovu přes partnery Kimbrareality s.r.o.? Navštivte naše centrum služeb.